http://rsc.hyperlinx.cz/gc/wm_czech_geodetic_points.php
[ Archaikum.cz > GPS a geocaching > Waymarking - Czech Geodetic Points ]

Waymarking: Czech Geodetic Points

 

Waymarking (viz  www.waymarking.com) je jakási náhrada za zrušené virtuální cache v geocachingu. Jde o jakousi databázi bodů zájmu rozdělenou do mnoha kategorií. Z mého pohledu je asi nejzajímavější ta s názvem Czech Geodetic Points, tedy České geodetické body. Vzhledem k tomu, že je běžně používám při své práci, tak k nim mám opravdu blízko :)
Abych si jejich hledání (pracovní i to rekreační) usnadnil, stáhnul jsem si kompletní seznam trigonometrických a zhušťovacích bodů ze serveru http://dataz.cuzk.cz/ a uložil si je do databáze v GSAKu. Jde o něco přes 100'000 bodů a jsou tam i body, které nemají přesné souřadnice a slouží jako body orientační (je na ně znám přesný směrník a přibližná délka). Vzhledem k dnes používaným technologiím už tyto body naštěstí nejsou důležité a obvykle na ně ani není z původního bodu díky bujné vegetaci ani vidět...

Výsledek je ke stažení zde


Navíc je možné stáhnout soubor DATAZ_WM_CGP_RRMMDD.zip, který obsahuje ty geodetické body, které již mají založený waymark (soubor je aktuální k datumu ve formátu RRMMDD ve svém názvu). Tento soubor neobsahuje žádné souřadnice, ale jen označení geodetického bodu a příslušný WM kód, který se v GSAKu importuje do pole "User Data 3" a v GeoGetu do tagu "WM_CGP". Dají se tak snadno zobrazit ty geodetické body, které ne/mají založený waymark (v GSAKu přes menu "Filtry / Nastavení filtru", záložka "Hlavní", položka "User Data 3" a volba "Je prázdný" nebo "Není prázdný").
Některé body jsou v GPX souborech, jejichž název končí na *_ud4.gpx. Tyto body mají poznámku, která se v GSAKu importuje do pole "User Data 4" a v GeoGetu do tagu "WM_CGP_poznamka". Jde hlavně o trigonometrické body v Praze a Brně (a pár dalších místech), které mají střešní stabilizaci (typicky na střeše paneláku, takže k nim není volný přístup a nedá se tak pro ně založit WM (pokud si tedy se správcem budovy nedomluvíš přístup na střechu - fotografie budovy pořízená z ulice (už) bohužel nestačí))

*) Protože je GSAK úzce zaměřený program a neumožňuje vytvářet vlastní kategorie bodů, použil jsem pro jejich rozlišení různé typy kešek. Stažené GPX soubory tak stačí naimportovat do samostatné databáze (míchat je s keškami by nebylo moc dobré), vyfiltrovat si ty které tě zajímají a pak je vyexportovat do GPS.

Pro export z GSAKu zadej třeba toto nastaveníaktuálnost dat:

V DATAZu sice občas dochází ke změnám (jsou přidány nové body, nebo odebrány body zničené), ale celoplošnou aktualizaci moc často provádět nebudu - obvykle si to nechávám na Vánoce (ruční stažení dat zabere spoustu času a je to poněkud nezáživná činnost). Pokud ale víš o tom, že někde došlo ke změnám, tak dej klidně vědět - aktualizace pár mapových listů není problém...

nahoru nahoru

Tento soubor byl naposledy změněn dne 9.1.2021 v 12:30:13
rsc@email.cz © rsc 2000 - 2024

TOPlist